Těchlovský sad, Vizovice

V roce 2003 jsme na jižní stráni vizovického údolí, v oblasti zvané Těchlov, zahájili výsadbu vlastních švestkových sadů. Dnes je švestkami osázeno již na šedesát hektarů půdy.

Jelínkovský sad se skládá z pěti částí zvaných Nade Dvorem, Nad Statkem, Dolní Menšík, U Studny a U Střelnice. Najdete v nich téměř dvacet tisíc stromů v devíti různých odrůdách: Čačanská lepotica, Stanley, Gabrovská, Hanita, Presenta, Valjevka, Top taste, Katinka, Čačanská rodná. Z nich se nám nejvíce osvědčily:

Gabrovská – odrůda velmi blízká tradiční „Domácí švestce“. Je původem z Bulharska. Její plody jsou temně fialovo-modré, s žlutavou, pevnou dužninou. Chuť je sladká, lehce nakyslá. Velikostně plodů je opět velmi podobná Domácí švestce. Gabrovská plodí na přelomu srpna a září a je velmi odolná proti zimním i jarním mrazům a chorobám včetně šarky.

Hanita – pochází z Německa, kde vznikla na univerzitě ve Stuttgartu. Její plody jsou středně velké, protáhlého tvaru, s téměř fialovou barvou a tuhou, zelenožlutou dužninou. Díky vysokému obsahu cukrů je chuť výborná, sladká. Plodnost je vysoká. Sklizeň probíhá na konci srpna. Hanita je středně odolná vůči mrazům, bohužel je často napadána šarkou.

Stanley – byla vyšlechtěna v USA na počátku dvacátého století. Plody jsou středně až nadprůměrně velké (30-37 g), podlouhlé, s pevnou slupkou fialovo-modré barvy. Chuť je navinule sladká, mírně aromatická, při nedostatečném vyzrání je však chuť horší. Plodnost Stanley je raná, pravidelná a v průměru celkem vysoká. Patří mezi tolerantní kultivary k šarce, je dosti odolná i vůči mrazíkům.

Čačanská rodná – odrůda byla vyšlechtěna v Jugoslávii v roce 1961. Plody jsou středně velké, vejčitého tvaru a fialově-modré barvy. Chuťově je Čačanská rodná sladce navinulá, velmi dobré chuti. U vyzrálých plodů je vysoký obsah cukru, a tak bývá na degustacích zařazována mezi nejlepší. Odrůda je citlivá vůči šarce, ale méně než třeba Domácí švestka. Je středně odolná vůči mrazům a houbovým chorobám. Přináší velmi vysoké výnosy, ale má sklon ke střídání sklizní. Plody se sklízejí koncem srpna až začátkem září.

Top taste – německá odrůda vznikla vyšlechtěním odrůd Valor a Domácí švestky. Plody jsou typického protáhlého tvaru střední velikosti, barva je temně modrá. Vyniká harmonickou a příjemně aromatickou chutí, vyznačuje se velmi vysokým obsahem cukru. Stromy rodí hojně a pravidelně. Odrůda je vysoce odolná vůči šarce a houbovým chorobám, rovněž vůči mrazům. Plody se sklízejí ve druhé polovině srpna a začátkem září.

Pět let po založení sadů sklidili sadaři prvních 25 tun valašských švestek. Úroda roku 2013 byla rekordní, sklidili jsme 435 tun. Přitom se důsledně střeží zralost plodů a sběr se provádí po jednotlivých odrůdách. Samostatně jsou pak švestky také kvašeny a páleny. Kvalita a kombinace odrůd švestek je pro výrobu klíčovou záležitostí.

Výsledkem úsilí jelínkovských mistrů je pak prémiová ročníková Vizovická slivovice.